Golf regionals Thursday, Friday

BOYS GOLF:

THURSDAY’S AREA REGIONALS

DIVISION 1 at Muskegon Country Club

Grand Ledge team–Matt Benson (sr.), Brad Kurzynowski (sr.), Cody Simons (sr.), Cole Nichols (so.), Dylan Freeman (sr.)

Okemos team–Broc Edwards (jr.), Jordan Freund (sr.), Jordan Kosloski (sr.), Jinho Kim (sr.), Ross Lazar (fr.)

Holt team–Tyler Marriage (sr.), Trent Tuttle (sr.), Austin Carr (jr.), Zach Dowling (fr.), Brennan Sanford (jr.)

Lansing Eastern–Spencer Fisher (sr.)

DIVISION 2 at Pohl Cat, Mount Pleasant

Corunna team–Cory Peisert (sr.), Nate Minkwic (sr.), Pat King (sr.), Mike Petersen (so.), Tristen Maurer (jr.)

Owosso–Jalen Weekley (fr.)

DIV. 2 at Gull Lake View West, Augusta

DeWitt team–Tyler Polulak (sr.), Peter VonSpreeken (sr.), Courland Nelson (fr.), Owen Byer (fr.), Mitchell Overway (sr.)

St. Johns team–Zach Peters (jr.), Tyler Mazzolini (jr.), Jackson Niemi (so.), James Schroeder (jr.), Jamison Galloway (sr.)

Haslett team–Chris Beltzer (sr.), Mark Varlesi (so.), Richard Sawyer (jr.), Ryan Szedlak (jr.), Zack Rapson (sr.)

East Lansing team–Chad McFee (jr.), Jack Fossum (jr.), Joe Croom (fr.), Connor Danigelis (jr.), Matt Rogersson (fr.)

Ionia team–Alex Hausserman (sr.), Tyler Dawson (sr.), Will Talbot (fr.), Tyler Robinson (sr.), Jorden Welton (sr.)

Waverly–Jason Howell (jr.), Tatu Kyyroenen (sr.)

Fowlerville–Schuyler Gullett (jr.)

DIVISION 3 at Glenbrier, Perry

Williamston team–Parker Ottarson (so.), Michael Willson (so.), Brandon Habba (sr.), Keaton Fate (sr.), Darryl Wait (sr.)

Laingsburg team–Cole Hanson (sr.), Tyler Coss (sr.), Jacob Blink (sr.), Jagger Richard (fr.), Mitchell Curry (sr.)

Ithaca team–David Brown (sr.), Luke Rayburn (sr.), Garrett Miniard (sr.), Jon Rayburn (sr.), Kyle Greer (so.)

Perry team–Nathan Dollar (jr.), Jimmy Davisson (jr.), Brad Liestenfeltz (sr.), Chris Newman (fr.)

Alma team–Sean Sommerville (jr.), Jay Green (so.), Brett Green (jr.), Jacob Welker (sr.), Nick Camargo (jr.)

Ovid-Elsie–Hayden Fouts (sr.)

DIVISION 3 at Cascades, Jackson

Leslie–Casey Swan (so.)

DIVISION 3 at the Medalist, Marshall

Lansing Catholic team–Jacob Johnson (jr.), Brent Marshall (so.), Niko Voutsaras (fr.), Steven Levandowski (jr.), Joey Jurkovic (so.)

Lakewood team–Royce Everts (sr.), Adam Barker (sr.), Jade Bosworth (sr.), Ben Ridder (sr.), Kyler Clark (sr.)

Olivet–Keagan Carpenter (so.), Tyler Masters (so.)

Portland–Alex Haik (sr.), Ryan Balderson (sr.)

Maple Valley–Caleb Walker (sr.)

DIVISION 4 at the Emerald, St. Johns

Fowler team–Ross Beckner (sr.), Andy Birchmier (jr.), Austin Feldpausch (so.), Keegan Bengel (sr.), Derek Bengel (jr.)

Pewamo-Westphalia team–Josh Trierweiler (so.), Jordan Krauz (so.), Dane Schafer (jr.), John Lehman (sr.), Tate Bierstetel (jr.)

Fulton team–Matt Sherman (sr.), Tyler Walden (sr.), Brandon Trefil (sr.), Gregg Jones (fr.), Ross Baltimore (fr.)

Portland St. Patrick team–Ryan Wilcox (sr.), Luke Schrauben (sr.), Paul Pung (sr.), Tyler Pung (sr.), Chelsea Pline (jr.)

Lansing Christian team–Jay Noyola (jr.), Tucker Riffle (so.), Nick Ballein (so.), Hunter Block (fr.), Jack Zylstra (fr.)

Bath team–Dylan Parks (jr.), Tyler Miner (jr.), Tyler Billingsly (sr.), Gavin Schmidtmann (jr.), Kyle Follick (so.)

Carson City-Crystal–Mitchell Schneider (jr.)

Webberville–Austin Walker (so.)

FRIDAY’S AREA REGIONAL

DIVISION 2 at El Dorado, Mason

Mason team–Jason Brandt (fr.), Tyler Aplin (sr.), Jakob Somerville (sr.), Thomas McNamara (sr.)

Eaton Rapids–Jacob Malcangi (jr.), Ryan Tomlinson (sr.)

NOTE: Top three regional teams and three  individual golfers advance to state finals on Friday-Saturday, June 15-16, at Grand Valley State’s Meadows for Division 1, Ferris State’s Katke for Division 2, and Michigan State’s Forest Akers East for Division 3 and Forest Akers West for Division 4.

This entry was posted in Golf. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>