Track and field: area state meet qualifiers by school

For a complete list of qualifiers by division and school, see the MHSAA web site

NOTE: Performances listed are from regionals last Friday and Saturday. State meets are Saturday, June 2, at East Kentwood for Division 1, Grand Rapids’ Houseman Field for Division 2, Comstock Park for Division 3, and Jenison for Division 4.

DIVISION 1 BOYS

EAST LANSING–300 HURDLES–Elijah Hamilton-Wray 39.9, 400 RELAY–43.4, 800 RELAY–1:29.9, 1600 RELAY–3:24.8

GRAND LEDGE–HIGH JUMP–Harris Edwards 6-5, 200 DASH–Harris Edwards 21.8, 800 RUN–Nathan Megge 1:56.1, 3200 RUN–Michael Buffin 10:01.7, 800 RELAY–1:29.6, 1600 RELAY–3:22.2

HOLT–DISCUS–Chris Roberts 150-1.5, 1600 RELAY–3:25.9

LANSING EVERETT–LONG JUMP–Jacqwese Williams 21-4, 400 RELAY–42.5, 800 RELAY–1:30.3

OKEMOS–SHOT PUT–Ian Horne 49-9, Taylor Moton 49-7, POLE VAULT–Ayrton Fineout 13-4, LONG JUMP–Jared Motley 21-9, 400 DASH–Jared Motley 49.3

DIVISION 2 BOYS

ALMA–1600 RELAY–3:25.7, 3200 RELAY–8:08.1, 110 HURDLES–Chaz Bradshaw 13.8, 300 HURDLES–Chaz Bradshaw 40.6, 100 DASH–Austin Coleman 11.2, 400 DASH–Tim DeJong 50.9, 1600 RUN–Jake Morey 4:29.9, 800 RUN–Adam Sanchez 1:55.4, DISCUS–Cole Woods 150-7

CHARLOTTE–400 RELAY–44.3, SHOT PUT–Chase Deback 49-9.25, 800 RUN–Matt Garn 2:00.1, 200 DASH–Brad Palmer 22.8, HIGH JUMP Bryce Prudden 6-6

DEWITT–400 RELAY–43.4, 800 RELAY–1:30.0, DISCUS–Jake Lange 145-5.88, 100 DASH–Ryan Mackinen 11.2, 100 DASH–Brad Parsons 11.2, 200 DASH–Brad Parsons 22.5

EATON RAPIDS–3200 RELAY–8:11.7, 400 RELAY–44.3, LONG JUMP–Sage Miller 20-9, 100 DASH–Bryce Richards 11.2, 1600 RUN–Kenny Wherry 4:26.3

FOWLERVILLE–SHOT PUT–Adam Coon 51-8.5, 110 HURDLES–Galen Neuroth 15.0, 300 HURDLES–Galen Neuroth 39.6, POLE VAULT–Justin Spisz 13-4

HASLETT–3200 RELAY–8:15.9, 3200 RUN–Ryan Beyea 9:42.7, 3200 RUN–Luke Corder 9:56.0, POLE VAULT–Patrick Hagerty 13-10

IONIA–3200 RELAY–8:04.5, 1600 RUN–Nick Wharry 4:26.2, Brandon Winter 4:27.4, Ruben Cardenas 4:27.6, 3200 RUN–Ruben Cardenas 9:41.4, Brandon Winter 9:49.9, POLE VAULT–Caleb Merrifield 12-4, 800 RUN–Nick Wharry 1:57.9, 110 HURDLES–Tommy White 15.0, 300 HURDLES–Tommy White 40.4

LANSING SEXTON–1600 RELAY–3:24.0, 400 RELAY–43.1, 800 RELAY–1:27.8, 100 DASH–Anthony Goodman 11.0, 200 DASH–Kendall Jackson 22.1, Anthony Goodman 22.1, 400 DASH–Kendall Jackson 49.7, SHOT PUT–Kyren Kemp 51-3, LONG JUMP–Herman Mason 20-8.5, 110 HURDLES–David Washington 15.1, 300 HURDLES–David Washington 39.4

LANSING WAVERLY–1600 RELAY–3:27.0, 800 RELAY–1:31.7, 400 DASH–Aaron Mays 49.6

MASON–3200 RUN–Tanner Hinkle 9:28.0, Mason VanDyke 9:31.7, Joe Cecil 9:37.7, Jacob Hanson 9:54.1, 1600 RUN–Tanner Hinkle 4:24.3, 800 RUN–Nathan Jones 1:58.9, 1600 RUN–Alex Whitmer 4:27.5

OWOSSO–1600 RELAY–3:30.3, 40[ 0 RELAY–43.9, 800 RUN–Dakota Brasseur 1:59.8, DISCUS–Matt Guyski 144-3

ST. JOHNS–3200 RUN–Drew Hyatt 9:55.6, DISCUS–Devin Smith 146-9

WILLIAMSTON–1600 RELAY–3:27.1, 3200 RELAY–8:20.3, 800 RELAY–1:30.8, HIGH JUMP–Walker Bradley 6-3, Scott Baldwin 6-2, POLE VAULT–Cody Ball 12-10, 3200 RUN–Aaron Baumgarten 9:44.9, LONG JUMP–Tyler Lamar 20-7, 110 HURDLES–Austin Loewen 14.5, 400 DASH–Austin Syrek 50.5, 800 RUN–Ben Thoenes 2:00.5

DIVISION 3 BOYS

BATH–POLE VAULT–Jeff Dempsey 13-0, POLE VAULT–Spencer Scott 13-0, 200 DASH–Zack Seddons 22.9, 400 DASH–Zack Seddons 50.9, 800 RUN–Nick Thomas 2:00.5

ITHACA–LONG JUMP–Blake Reyes 20-1.75, 110 HURDLES–Jared Evers 16.1, 800 RUN–Kaleb Coston 2:00.1, 3200 RUN–Steven Merchant 9:56.8, 1600 RELAY–3:28.5, 3200 RELAY–8:22.8

LAINGSBURG–HIGH JUMP–Adam Wickham 6-3

LANSING CATHOLIC–DISCUS–Dan Liesman 134-10, SHOT PUT–Dan Liesman 51-5.5, HIGH JUMP–Joe Marrah 6-1, LONG JUMP–Matt Macksood 21-2, 100 DASH–Cedric Lee 11.0, 200 DASH–Cedric Lee 22.1, 400 DASH–Conner Caporale 49.4, 800 RUN–Zach Zingsheim 1:55.3, Austin Winter 2:00.3, 1600 RUN–Jimmy Hicks 4:27.6, Austin Winter 4:32.6, 3200 RUN–Keenan Rebera 9:35.4, Joe Marrah 9:50.1, Jimmy Hicks 9:52.3, 400 RELAY–43.6, 800 RELAY–1:29.2, 1600 RELAY–3:23.9, 3200 RELAY–8:02.8

LESLIE–HIGH JUMP–Michael Dolbee 6-1.5, 800 RUN–Nicholas Jansen 2:02.1

OLIVET–3200 RUN–Tyler Soblesky 10:03.3

OVID-ELSIE–LONG JUMP–Jacob Micka 21-0.25, 200 DASH–Jacob Micka 22.8, 400 DASH–Hunter Winans 50.2, 3200 RUN–Tyler Jensen 10:01.3, 800 RELAY–1:32.0, 1600 RELAY–3:32.5

PERRY–200 DASH–Dillion Brooks, Dillion 22.3, 3200 RUN–John Bell 9:37.6, Alex West 9:52.9, 400 RELAY–44.3

PEWAMO-WESTPHALIA–DISCUS–Gavin Smith 134-11, HIGH JUMP–Andy Pung 6-1, LONG JUMP–Andy Pung 20-1.75, 110 HURDLES–Tony Wirth 15.9, 400 DASH–Alex Thelen 51.6, 800 RUN–Joel Pennell 2:01.5, 400 RELAY–45.1, 3200 RELAY–8:25.8

SARANAC–SHOT PUT–Noah Anderson 46-4, 400 DASH–Justus Griffith 52.1, 3200 RELAY–8:20.1

STOCKBRIDGE–SHOT PUT–Jake Hamblin 50-7.5, HIGH JUMP–Marcus Prigge 6-1, POLE VAULT–Scott Watson 14-10, 300 HURDLES–Marcus Prigge 41.2, 800 RUN–Evan Upshur 2:01.8, 1600 RELAY–3:31.9, 3200 RELAY–8:16.0

ST. LOUIS–100 DASH–Jacob Bergey 10.9, 200 DASH–Jacob Bergey 22.6, 1600 RUN–Collin Shaw 4:39.4, 400 RELAY–44.9

VERMONTVILLE MAPLE VALLEY–DISCUS–Keegan Yost 135-11.5, SHOT PUT–Keegan Yost 48-1.5, LONG JUMP–Garrett Reid 20-5.75, 100 DASH–Garrett Reid 11.2, 200 DASH–Garrett Reid 23.2, 1600 RELAY–3:32.8

DIVISION 4 BOYS

DANSVILLE–400 DASH–Brandon Gochis 53.0, HIGH JUMP–Austin Hamilton 5-9, SHOT PUT–Marc Stid 48-7

FOWLER–1600 RELAY–3:31.8, 3200 RELAY–8:24.3, 400 RELAY–45.7, 800 RELAY–1:34.2, 1600 RUN–Grant Feldpausch 4:35.6, 3200 RUN–Grant Feldpausch 10:07.4, 800 RUN–Ken Goldman 2:03.5, HIGH JUMP–Nick Hufnagel 5-7, 200 DASH–Garrett Mueller 23.3, Corey Schafer 23.3

MIDDLETON FULTON–1600 RUN–Bohdan Hartman 4:35.7, 3200 RUN–Bohdan Hartman 10:18.2, DISCUS–Korey Moomey 132-10

MORRICE–1600 RELAY–3:41.1, 3200 RELAY–8:55.2, 800 RELAY–1:39.9, HIGH JUMP–John McGahey 5-7, 800 RUN–Josh McGahey 2:08.1, 400 DASH–Mike MOrtimore 53.5, 100 DASH–Maurice Price 11.6

PORTLAND ST. PATRICK–300 HURDLES–Devin Ryan 42.5

POTTERVILLE–3200 RELAY–8:32.2, POLE VAULT–Dominic Curtis 11-2, 3200 RUN–Norman Emineth 10:04.0, 800 RUN–Kyle Hardy 2:05.9

WEBBERVILLE–SHOT PUT–Matt Elkins 40-9

DIVISION 1 GIRLS

EAST LANSING–POLE VAULT–Jennica Lurie 9-8, 100 DASH–Mercedes Lee 12.7, 200 DASH–Elizabeth Jones 26.0, 800 RUN–Carla Jones 2:20.8, Mado Glew 2:21.6, 3200 RUN–Sarah Goble 11:32.0, 400 RELAY–48.8, 800 RELAY–1:43.8, 1600 RELAY–4:04.8, 3200 RELAY–9:40.8

GRAND LEDGE–HIGH JUMP–Karlie Lambie 5-0, POLE VAULT–Emma Lee 9-8, LONG JUMP–Hailey French 16-11.75, 300 HURDLES–Madison Arnouts 46.8, Emily Schaefer 47.2, 400 DASH–ola Hendler 56.9, 1600 RELAY 4:04.9

HOLT–200 DASH–Shaleen Williams 25.9, 400 RELAY 50.6

LANSING EVERETT–SHOT PUT–Stephanie Dunham 35-9.5

OKEMOS–HIGH JUMP–Jiaxin Zheng 5-2, LONG JUMP–Ashlynn Schiro 17-0.5, 100 HURDLES–Ashlynn Schiro 15.1, 300 HURDLES–Ashlynn Schiro 45.9, 400 DASH–Ayda Alavi 58.5

DIVISION 2 GIRLS

ALMA–3200 RELAY–10:03.3, 800 RUN–Sami Humphrey 2:24.5

CHARLOTTE–3200 RELAY 10:07.8, 400 RELAY 50.7, HIGH JUMP–Emily Helfrich 5-0, LONG JUMP–Ayren Parrish 16-4

CORUNNA–1600 RELAY–4:10.1, 3200 RELAY–10:00.6, 800 RUN–Brooke Bremer 2:24.1, DISCUS–Morgan Cnudde 109-3, HIGH JUMP–Janae Janca 5-2, POLE VAULT–Michaila Lawcock 10-9

DEWITT–1600 RELAY–4:02.9, 3200 RELAY–9:44.3, 400 RELAY–49.7, 800 RELAY–1:46.5, 400 DASH–Jessica D’Haene 1:00.7, 100 HURDLES–Tori DeSira 14.5, 300 HURDLES–Tori DeSira 44.8, LONG JUMP–Tori DeSira 17-2, 1600 RUN–Kayla Hanses 5:10.2, 3200 RUN–Kayla Hanses 11:20.2, 300 HURDLES–Amber Koenigsknecht 48.1, 400 DASH–Audrey Koenigsknecht 58.6, 800 RUN–Jordan Lee 2:23.3, 3200 RUN–Lauren Rademacher 11:43.7, 3200 RUN–Shelby Waterson 11:36.5

EATON RAPIDS–DISCUS–Bailey Baker 116-1, 100 HURDLES–Kathryn Mills 15.8, HIGH JUMP–Kathryn Mills 5-4, 400 DASH–Lindsey O’Leary 1:01.8

FOWLERVILLE–800 RELAY–1:48.7, POLE VAULT–Ashley Stanley 10-9, Clarice Hibbard 9-6

HASLETT–LONG JUMP–Marina Eddy 16-2, LONG JUMP–Alysia Little 16-6.25, POLE VAULT–Katie Rehberger 9-6, 300 HURDLES–Alison Rich 47.9, IONIA–HIGH JUMP–Anna VanSyckle 5-0, LANSING SEXTON–1600 RELAY–4:12.7, 400 RELAY–50.1, 800 RELAY–1:48.2

LANSING WAVERLY–1600 RELAY–4:04.0, 400 RELAY–50.7, 800 RELAY–1:44.5, 300 HURDLES–Sylvia Maxwell 48.0, SHOT PUT–Victoria Milton 36-7, 400 DASH–Chante Roberts 56.7

MASON–1600 RUN–Meg Darmofal 5:11.2, 3200 RUN–Meg Darmofal 11:10.8, HIGH JUMP–Kaleigh Lound 5-0, SHOT PUT–Maycee Robinson 35-7.5, POLE VAULT–Meggie Wren 9-3

OWOSSO–800 RUN–Claire Gilbert 2:23, LONG JUMP–Megan Konopacke 16-2, 800 RUN– Dillon McClintock 2:21.6

ST. JOHNS–3200 RUN–Kayla Kraft 11:38.4, 1600 RUN–Karrigan Smith 5:08.1, 3200 RUN–Karrigan Smith 11:26.3

WILLIAMSTON–1600 RELAY–4:14.0, 400 RELAY–50.8, 800 RELAY–1:48.0, LONG JUMP–Megan Blaylock 16-2.75, 100 HURDLES–Elizabeth Dutcher 14.8, 300 HURDLES–Elizabeth Dutcher 45.6, LONG JUMP–Elizabeth Dutcher 17-2.5, Paige Dutcher 16-6, DISCUS–Tori Freeman 105-5, SHOT PUT–Tori Freeman 37-9.5, HIGH JUMP–Jessica Lycos 5-0, Sarah Schultz 5-0, POLE VAULT–Ashley Strange 9-6

DIVISION 3 GIRLS

BATH–1600 RELAY 4:24.1, 400 RELAY–52.9, 1600 RELAY–4:14.3, 3200 RELAY 10:16.9, 800 RUN–Annie Fanta 2:20.4, LONG JUMP–Maggie Hammond 15-11.25, 300 HURDLES–Krista Kinsey 48.2, 3200 RUN–Gabi Labioda 12:01.7

CARSON CITY-CRYSTAL–3200 RUN–Kaitlin Beyer 12:02.4, 3200 RUN–Elizabeth McCrackin 12:09.1

ITHACA–1600 RELAY–4:19.80, 3200 RELAY–10:04.8, 3200 RUN–12:09.2

LAINGSBURG–100 HURDLES–Erica Halick 16.0, HIGH JUMP–Lexi Merchant 5-0, 800 RUN–Katy Schauer 2:23.2

LANSING CATHOLIC–1600 RELAY–4:11.3, 3200 RELAY–10:00.8, 400 RELAY–52.6, 800 RELAY 1:47.9, HIGH JUMP–Erin Fields 5-0, 1600 RUN–Emma Frost 5:24.9, 3200 RUN–Emma Frost 11:46.7, 400 DASH–Aurelie McCarus 1:00.5, LONG JUMP–Hannah Sailar 15-09.75, POLE VAULT–Hannah Sailar 12-0

OLIVET–800 RELAY–1:51.2, LONG JUMP–Maggie Fisk 16-6.5, Haley Walkowski 16-9, 100 DASH–Hayley Walkowski 13.0, 400 DASH–Hayley Walkowski 1:02.0

OVID-ELSIE–1600 RELAY–4:20.0, 1600 RUN–Jenny Frantz 5:27.1, 3200 RUN–Jenny Frantz 11:54.2, 400 DASH–Emily Godfrey 1:01.5, HIGH JUMP–Rachelle Sandbrook 5-2

PERRY–1600 RELAY–4:14.5, 3200 RELAY–10:08.1, 100 HURDLES–Hanna Shellenbarger 16.4, 300 HURDLES–Hannah Shellenbarger 47.3

PEWAMO-WESTPHALIA–1600 RELAY–4:08.9, 3200 RELAY–10:07.5, 400 RELAY–50.2, 800 RELAY–1:46.9, 800 RUN–Betsy Arens 2:28.3, 200 DASH–Sarah Barrett 27.1, 3200 RUN–Brooke Bengel 12:14.3, Leanna Schafer 12-08.0, LONG JUMP–Aly Klein 15-8, Rachel Schmitt 16-7, Andrea Spitzley 16-3.75, SHOT PUT–Kelse Koenigsknecht 36-9.5, POLE VAULT–Sasha Platte 8-10, Brianne Schafer 10-6, Kenzie Wieber 10-6, Kirstie Wieber 12-0, Abby Wirth 8-10, 100 DASH–Rachel Schmitt 12.8, Kenzie Wieber 12.7, 400 DASH–Marissa Wirth 1:00.9

SARANAC–1600 RELAY–4:20.1, 400 RELAY–51.7, 800 RELAY–1:50.1, 100 HURDLES–Morgan Allen 49.3, 300 HURDLES–Morgan Allen 49.3, 3200 RUN–Ashley Antles 11:54.2, Jenna Klynstra 11:20.8, 1600 RUN–Jenna Klynstra 5:11.8, HIGH JUMP–Betsy Simpson 4-10

STOCKBRIDGE–1600 RELAY–4:13.0, 3200 RELAY–10:04.4, 800 RUN–Jasmine Holloway 2:20.9, 3200 RUN–Lindsay Poll 11:53.8

ST. LOUIS–3200 RELAY–10>03.1, 800 RELAY–1:49.3, SHOT PUT–Kayla Baxter 34-5, 3200 RUN–Hannah Davis 12:01.1, Mallory Munderloh 12:06, Raquel Serna 11:36.4, 200 DASH–Brogan Holmes 26.1, 1600 RUN–Raquel Serna 5:19.2

VERMONTVILLE MAPLE VALLEY–1600 RUN–Jessica Rushford 5:14.6, 800 RUN–Jessica Rushford 2:25.6, POLE VAULT–Jadelyn Stewart 8-10

DIVISION 4 GIRLS

DANSVILLE–3200 RELAY–10:33.8, 800 RUN–Michaela Stone 2:25.8, DISCUS–Britney White 99-10

FOWLER–1600 RELAY–4:11.5, 3200 RELAY–10:06.0, 400 RELAY–52.5, 800 RELAY–1:48.2, POLE VAULT–Savanah Baker 8-3, 1600 RUN–Kieren Becker 5:32.8, 3200 RUN–Kieren Becker 5:32.8, 800 RUN–Brianna Feldpausch 2:25.0, 100 HURDLES–Savanah Feldpausch 15.6, 300 HURDLES–Savanah Feldpausch 46.0, Allison Hufnagel 48.3, 200 DASH–Allison Hufnagel 27.7, Breann Klein 27.2, HIGH JUMP–Allison Hufnagel 4-11, 400 DASH–Elizabeth Thelen 1:02.0, LONG JUMP–Britney Weber 15-09.25

MIDDLETON FULTON–100 DASH–Kim Wolfe 13.1

MORRICE–1600 RELAY–4:23.7, 400 RELAY–55.2, 800 RELAY–1:53.5, POLE VAULT–Barbie Broomfield 6-6, Mary London 7-0, 100 HURDLES–Kelsey Butcher 16.4, 300 HURDLES–Kelsey Butcher 47.0, HIGH JUMP–Jenna Delu 5-0, LONG JUMP–Mary London 15-6.5, POLE VAULT–Mary London 7-0

POTTERVILLE–800 RUN–Lauren Coffman 2:24.2, POLE VAULT–Lindsey Hogg 8-6, LONG JUMP–Ashton Morris 15-7.5, 1600 RUN–Ashley Stombaugh 6:40.4, 3200 RUN–Ashley Stombaugh 14:38, HIGH JUMP–Ashley Stombaugh 4-9

WEBBERVILLE–DISCUS–Sabrina Diederich 94-2

This entry was posted in Track and Field. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>